Не варто зволікати із заявою про надання статусу учасника бойових дій
Статус учасника бойових дій надає особі цілу низку пільг за Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що є першою причиною не зволікати із заявою про його надання. Другою причиною є непередбачуваність, яку несе війна і через яку сама особа може не знати що з нею буде наступної миті, і державні органи та посадовці працюють під значним тиском, а це спричинює певний безлад і видовжує строки оформлення.
Власне процедура проста, хоч і має незначні відмінності для різних категорій, визначені відповідними порядками, затвердженими кабінетом міністрів України, зокрема Порядок № 413 більшою мірою регулює надання статусу учасника бойових дій захисникам, які брали участь в АТО та ООС в Донецькій та Луганських областях до 24 лютого 2022 року, Порядок № 203 охоплює різні категорії осіб, які виконували бойове (службове) завдання в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з ворогом на фронті, а Порядок № 1452 – тих, хто брав участь в русі опору на тимчасово окупованих територіях.
Пунктом 2 кожного зі згаданих порядків визначено точний перелік осіб, яким надається статус учасників бойових дій. Це важливо, адже пакети документів для подання комісіям із надання статусу учасника бойових дій, які створені в МО, СБУ, ДСНС і інших відомствах та установах, в цілому подібні, але мають відмінності.
Також важливо, що підготувати всі необхідні довідки і подати їх до комісії має командир чи керівник впродовж місяця після виникнення підстав для надання статусу, але й сама особа має право подати документи.
Докладніше – у новій покроковій процедурі «Порядок отримання статусу учасника бойових дій», якою щойно доповнено збірник «Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси» на інформаційно-правовій платформі LEX.