Порушення під час затримання працівниками ТЦК: не уповноважені особи, без фото – і відеофіксації, без протоколу, без адвоката
Затримання чоловіків, які зовні виглядають як придатні до мобілізації, вже стало узвичаєною практикою працівників ТЦК і СП попри те, що затримання особи є істотним обмеженням її прав і тому має відбуватися за чітко визначеною законом процедурою та виключно уповноваженими на те особами.
Зокрема, перевірка військово-облікових документів, що зазвичай передує затриманню, може проводитися лише за наявності визначених законом підстав, тільки особами, уповноваженими комендантом (п. 2 Порядку № 1456) і має супроводжуватися фото – і відеофіксацією (пп. 52-54 Порядку № 560).
Адміністративне затримання після такої перевірки документів можуть проводити тільки працівники поліції (ст. 262 КУпАП), хоча участь представників ТЦК не є порушенням. Про затримання має бути складено протокол відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376 та за формою, встановленою Додатком 5 до Інструкції.
Також затриманому мають бути роз’яснені його права та надано адвоката системи безоплатної правничої допомоги (п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону «Про безоплатну правничу допомогу»), або ж затриманий може запросити адвоката за своїм вибором.
Недотримання перелічених вище та інших вимог законодавства під час затримання тягнуть визнання його протиправним (див. правову позицію ВС у справі 520/26066/23) із відповідними юридичними наслідками.
Докладніше – у новій процедурі «Незаконне затримання співробітниками ТЦК: алгоритм припинення порушення прав людини» в пакеті Lex.Військовий юрист.