Постанова КМУ № 560: комісія сама може отримати інформацію, що підтверджує право особи на відстрочку - ActiveLex
Передплатили Lex? Вхід в Lex
21.08.2024

Постанова КМУ № 560: комісія сама може отримати інформацію, що підтверджує право особи на відстрочку

Після набрання чинності постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 на інформаційно-аналітичній платформі LEX було приведено у відповідність до нового регулювання увесь масив матеріалів з питань мобілізації. Зокрема, процедури  бронювання військовозобов’язаних, обліку військовозобов’язаних на підприємстві, оскарження висновку військово-лікарської комісії й інші, зразки заяв до призовних комісій про відстрочку у зв’язку з інвалідністю, доглядом за родичем з інвалідністю, одноосібним вихованням дитини.

Оновлені нормативні та аналітичні матеріали щодо мобілізації представлені у постійно оновлюваному збірнику Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси, де з початку повномасштабного вторгнення вже систематизовано понад 3200 документів.

Крім того в системі LEX вже накопичено і свіжу судову практику щодо нових правил проведення мобілізації, яку можна відфільтрувати за пошуковим запитом «Порядок № 560».

Зокрема, щодо визнання протиправними дій працівників ТЦК і СП через недотримання ними вимог нового Порядку № 560.

Приміром, у справі № 520/16635/24 суд визнав протиправним вручення повістки на відправку особі, яка не пройшла медкомісію (порушено вимоги абзацу 7 п. 60 Порядку № 560).

Також не допускається направлення військовозобов’язаного на проходження медкомісії до розгляду його заяви про відстрочку. Її має бути розглянуто комісією без попереднього проходження ним військово-лікарської комісії та уточнення військово-облікових даних. Відповідно до п.п. 58,  60  Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів (рішення у справі № 140/5506/24).

Подібних висновків дійшли суди і в справах № 580/5784/24, № 580/5503/24, № 120/1343/24.

Звісно, поки йдеться про вироблення таких правових висновків на рівні судів першої інстанції, але невдовзі вони отримають свою інтерпретації і під час апеляційних та касаційних проваджень, що можна буде одразу відслідкувати на платформі LEX.

Див. також Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною  та Огляд судової практики Верховного Суду у спорах щодо соціального захисту і пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей.

Поширити: