Відкриті дані в Україні під час війни. Чим вони корисні, як з ними працювати та в чому Україна найкраща
У серпні в Україні відновив роботу держпортал відкритих даних Data.gov.ua. Це була перша ознака повернення українського лідерства у концепції відкритих даних (open data).
Open data – одна зі сфер, що непрямим чином постраждала від російського вторгнення. З 24 лютого Мін’юст та ДП “Національні інформаційні системи” закрили держреєстри, що адмініструє держава: нерухомого та рухомого майна, юросіб та ФОП тощо. Метою цього був захист їх від зламу та рейдерства.
До вторгнення Україна лідирувала в Європі за рівнем розвитку концепції відкритих даних. У 2020 році наша країна вперше потрапила до рейтингу Open Data Maturity із показником, вищим за середній у Європі, та посіла 17 місце. “Рівень зрілості” сфери відкритих становив тоді 84% при середньому показнику 78% в Європі. У 2021-му Україна здійснила найбільший стрибок серед конкурентів і посіла вже шосте місце рейтингу. У першу п’ятірку тоді увійшли Франція, Ірландія, Іспанія, Польща та Естонія.
Як відкриті дані працюють в Україні
За open data в Україні відповідає Міністерство цифрової трансформації, що було створене у 2019 році. До повномасштабного вторгнення РФ у концепції відкритих даних діяв принцип відкритості за замовчуванням – open by default. Це коли вся публічна інформація може надаватися за запитом або публікуватися у форматі відкритих даних.
На основі open data в Україні створили низку сервісів, які працюють зі сферами нерухомості, юриспруденції, транспорту тощо. Це, зокрема, Youcontrol, Lex від ActiveLex, Opendatabot, EasyWay.
Згідно з дослідженням Офісу ефективного регулювання (BRDO), у 2020 році від 1,4 до 4,9 млн українців щомісячно користувалися сервісами на основі open data. Найпопулярніші теми – конкурентна розвідка (1,4-2,2 млн користувачів), громадський транспорт (1,2 млн користувачів), антикорупційна діяльність (0,7-0,9 млн користувачів). Серед інших напрямків, що цікавлять українців – нерухомість, юриспруденція, автомобілі.
Один з найпростіших прикладів використання відкритих даних у повсякденному житті – громадський транспорт. Його у багатьох українських містах обладнано GPS-трекерами, які показують, де в конкретний момент знаходиться транспорт. Цю функцію використовують комунальні (табло на зупинках, сайти муніципальних перевізників) і приватні (застосунок EasyWay) сервіси.
Для бізнесу у роботі з відкритими даними важливо знайти досвідченого фахівця чи постачальника послуг, який зможе підібрати потрібні компанії дані. Також важливою складовою є програмне забезпечення, що допомагає розібратися у безлічі інформації.
Якщо для простих даних, як от рух громадського транспорту, потрібна лише програма-оболонка, яка відображатиме позначки на мапі, то для, наприклад, юридичних даних, потрібен більш серйозний софт.
Один із інструментів для юристів, платформа Lex, яка збирає судові рішення, різні редакції нормативно-правових актів з можливістю їх порівняння, уніфікує інформацію та повʼязує згадки про закони та інші акти. Сервіс також дозволяє шукати документи без інформації про їхні реквізити. Автоматизація роботи правників з даними може заощадити 40-60% робочого часу фахівця.
Відкриті дані у сусідів
Концепція open data в Україні залишається однією з найбільш передових у Європі і під час повномасштабної війни з Росією. Навіть попри обмежений доступ до реєстрів, інструменти та сервіси обробки даних працюють і працюватимуть правильно і після закінчення російської агресії.
Україну в рейтингу Open Data Maturity випереджає Польща. Кількість завантажень даних з її державного порталу open data з 2020 по 2021 рік зросла на 30%. Однак в Єврокомісії все ж вважають, що участь держави у відкритих даних недостатня, а законодавчої бази бракує.
В Естонії, на яку Україна орієнтується у розбудові цифрової держави, сферу open data регулюють з 2012 року. У країні існує спеціальний каталог відкритих даних, в якому рекомендовано публікувати інформацію міністерствам та держустановам. Відкриті каталоги муніципальних даних є і в найбільших містах – Таллінні, Тарту та Пярну. В естонській столиці база відкритих даних містить інформацію про громадський транспорт, дорожні роботи та планувальні реєстри.
Румунія також має свій національний портал open data. На відповідному сайті зібрані посилання на понад сотню держустанов, які мають публікувати відкриті дані, але в багатьох з них немає наборів даних.
Чому відкриті дані важливі
За даними Кабміну, економічний вплив від сфери відкритих даних до повномасштабного вторгнення РФ становив близько 1% ВВП і щорічно зростав. І хоча портал open data відновив роботу ще влітку, українцям все ще не вистачає відкритих даних.
Аналітична онлайн-система YouControl провела опитування серед підприємців, юристів, бухгалтерів, аналітиків та представників інших професій. Воно показало, що громадянам бракує можливості перевірки контрагентів, також у них зʼявилися складнощі з аналізом ринку та пошуком партнерів, зросли витрати на збір даних. Майже чверть опитаних відзначили погіршення ефективності стандартних бізнес-процесів.
Повноцінне відкриття open data дозволить українському бізнесу, поставленому у скрутне становище, збільшити свій внесок у відновлення економіки.
Володимир Іванов, директор ActiveLex